Školačka má vážný vztah. Je to dobře?
26.5.2009 00:00 | DětiAlena se přes internet seznámila s Mirkem. Jí je 15 a jemu 22 let. Zamilovali se velmi rychle a bouřlivě. Alena měla pocit, že bez Mirka už nechce být ani chvilku. Pověsila se na něj a jemu to dělalo dobře. Až sem by bylo vše celkem pochopitelné. Už méně obvyklé je, že matka dceři dovolila, aby se Mirek nastěhoval k nim domů.
Žijí jako manželé
Rodina se dvěma ještě mladšími sourozenci přihlíží spokojeně tomu, jak jejich školačka žije plnohodnotným vztahem. Kromě doby strávené ve škole je neustále se svým o sedm let starším chlapcem. Odepsala své vrstevníky, intenzivně se maluje a snaží se vypadat starší. Místo bláznivých dobrodružství s kamarádkami sedí s přítelem doma, nebo s ním jede jeho vozem na výlet, jde do kina, nakupovat něco k večeři.
• MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Vztah v 15 = předčasná dospělost?
Postoj Aleny je naprosto pochopitelný. Zamilovala se do kluka, který už není žádné tele. Vzhlíží k němu, protože toho tolik ví, vždyť studuje vejšku. Má auto, umí se o všechno postarat. A navíc – spolužačky koukají s těžko potlačovanou závistí.
Je tvárná a matka ji nechá
Také Mirek je nadmíru spokojený. Alena je hezká, zbožňuje ho, konečně ho někdo bere za téměř neomylného a skvělého dospělého chlapa. Dělá mu dobře, když jí může věci vysvětlovat, poučovat ji, formovat ji podle svého.
Maminka Alenky je rovněž spokojená. Dcera si našla solidní známost, má je doma pod kontrolou a navíc, pokud jim vztah vydrží, bude to pro dceru terno. Tento přítel ji jistě dobře zajistí. Jako vysokoškolák najde slušné zaměstnání, uživí rodinu. Co víc by si matka mohla pro dceru přát.
Všechno v pořádku?
Pod vlivem televize a různých časopisů se mladé dívky často snaží podobat hrdinkám, kterými se to v nich jen hemží. Být zamilovaná, prožívat šťastné i nešťastné lásky patří k životu a k teenagerovskému věku zejména. Ale žít už v patnácti jako dospělá žena? O co všechno se taková dívka ochuzuje!
Podle psychologů to může mít dokonce velký vliv na její další život. Předčasná dospělost se jí vrátí jako bumerang. Projevit se to v budoucnu může nedostatečným sebevědomím, nesamostatností, pocitem osamocení. Může tomít i vliv na pozdější schopnost navazovat další vztah.
Láska je láska
Co tedy dělat, když lásku nelze zakázat? Rodiče by měli dát najevo, že vztah svého dítěte berou vážně, a tedy také zodpovědně. Je třeba si stanovit hranice, promluvit s dcerou otevřeně. Upozornit ji na to, že „hrou na maminku a tatínka“ se ochuzuje o všechny ty krásné a napínavé chvilky vzájemného objevování, těšení se jeden na druhého. Rodiče by také měli odolat pokušení, mít „páreček“ pod kontrolou pěkně doma. Ať se scházejí, ale patnáctiletá dcera by měla chodit spát domů sama a v předem dohodnutou dobu.
Lada Mašková
Co si o tomto tématu myslíte vy? Pošlete nám své zkušenosti a příběhy.
Přečtěte si také |
---|